برترین ها
آخرین ها
vibrae.jpg

تاریخ انتشار :

۱۳۹۹/۰۱/۰۷    

نویسنده :

مدیر سایت

اشتراک گذاری

3660

همه چیز درباره ویبره موبایل

ویبره یک هشدار دهنده مکانیکی است که در موبایل و تبلت اعلان ها را بصورت لرزشی اعلام میکند. ویبره بخشی از موبایل است که همه ما با آن آشنایی کافی داریم و کاربرد آن را میدانیم. در این بخش میخواهیم با ویبره موبایل بصورت تخصصی آشنا شویم.

نحوه کارکرد ویبره موبایل

ویبره در واقع یک موتور الکتریکی ساده است که به یک سمت میله یا شافت موتور یک وزنه کوچک وصل شده است. (شافت موتور همان قسمتی است که موقع روشن شدن موتور میچرخد) به دلیل اینکه وزنه به یک طرف شافت وصل شده، موتور موقع روشن شدن به خاطر نیروی گریز از مرکز، در جای خود میلرزد و ویبره به وجود می آید.

به بیان دیگر وزنه باعث لنگر خوردن موتور میشود و لرزش های موتور همان ویبره ای است که ما حس میکنیم. 

در تصویر زیر میتوانید یک ویبره ساده دست ساز را ببینید. تصویر گویای همه چیز است.

ویبره ساده دست ساز

 

 

انواع ویبره در موبایل و تبلت

در موبایل ها و تبلت ها دو نوع ویبره وجود دارد که از نظر کارکرد بسیار شبیه به هم هستند اما ظاهر متفاوتی دارند. ویبره ها را میتوان به انواع زیر تقسیم کرد:

ویبره لنگری

ویبره دایره ای یا سکه ای

 

ویبره لنگری

ویبره لنگری

در تصویر بالا میتوانید یک ویبره لنگری را ببینید. ویبره لنگری بسیار شبیه به همان موتور الکتریکی و ویبره دست سازی است که قبلا دیدید!

زمانی که ویبره روشن شود شما میتوانید چرخیدن شافت موتور را ببینید. در این ویبره وزنه وصل شده به شافت کاملا مشخص است. ویبره لنگری اولین نوع ویبره ای است که در گوشی ها مورد استفاده قرار گرفت. در گوشی های امروزی از این ونوع ویبره ها کمتر استفاده میشود.

 

ویبره دایره ای یا سکه ای

ویبره دایره ای یا سکه ای

همانطور که در تصویر بالا میبینید علت نام گذاری ویبره دایره ای کاملا مشخص است. این ویبره ها تقریبا مشابه ویبره لنگری کار میکنند اما در داخل یک بسته بندی قرا گرفته اند. ویبره های دایره ای یا سکه ای به دلیل ظریف بودن بیشتر در گوشی های امروزی استفاده میشوند.

درباره ویبره ها باید این را بدانیم که مثبت منفی ندارند و در هر جهتی که جریان به آن وارد شود ویبره روشن میشود.

 

نحوه تست ویبره

تست یک ویبره بسیار ساده است. برای تست باید آنرا روشن کنیم. در صورتی که ویبره روشن شد و بدون مشکل کار کرد، قطعه سالم است. اما در صورتی که کار نکرد اما درحین کار کردن گیر داشت، ویبره خراب است. برای روشن کردن ویبره باید به آن ولتاژ 3 ولت بدهیم که در مطالب بعدی حتما نحوه درست اینکار را بصورت تصویری توضیح خواهیم داد.

احتمال خرابی در ویبره ها بسیار کم است و معمولا به دلیل آبخوردگی گوشی است که ویبره خراب میشود. آب به داخل ساختمان ویبره نفوذ کرده و با رسوبی که به وجود می آورد باعث از کار افتادن بخش های مکانیکی ویبره شده و در ننتیجه باعث خرابی آن میشود.

ویبراتور ها قابل تعمیر نیستند و در صورت خرابی باید تعویض شوند. تعویض ویبراتور ها در موبایل و تبلت از کارهای بسیار ساده و راحت است.

تجربیات، سوالات و نظرات خود را در بخش نظرات با ما و همه مخاطبان در میان بگذارید...