برترین ها
آخرین ها
microphones-001.jpg

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۲/۲۶    

نویسنده :

مدیر سایت

اشتراک گذاری

0

0

آشنایی با میکروفن موبایل

آیا تا به حال به این فکر کردیه اید زمانی که با موبایل خود صدایی را ضبط میکیند، پیام صوتی ارسال میکنید و یا موقع مکالمه با مخاطبی که پشت خط است، صدای شما چگونه منتقل میشود؟ کدام بخش است که این صدا را دریافت میکند؟  این قطعه چه شکلی است ؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بیابید.

دریافت صدا

صدا در موبایل و تبلت توسط میکروفن دریافت میشود. میکروفن قطعه ای است که صدا را دریافت و آنرا به سیگنال های الکتریکی تبدیل میکند. این سیگنال های الکتریکی متناسب با صدای ورودی هستند. یعنی متناسب با شدت صدا سیگنال خروجی تغییر میکند.

انواع میکروفن

در مدارات الکترونیکی از انواع مختلف میکروفن ها استفاده میشود. مانند میکروفن دینامیکی، کریستالی، ذغالی، خازنی و ... . اما در برد های موبایل و تبلت از میکروفن های خازنی استفاده میکنند. از دلایل استفاده از میکروفن های خازنی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

ارزان بودن

سبک بودن

کیفیت صدای عالی

مصرف کم

حساسیت خوب به صدای پیرامون

کوچک بودن

میکروفن های خازنی در موبایل ها و تبلت ها انواع متفاوتی دارند. اما میتوان آنها را به دو دسته اصلی تقسیم کرد. میکروفن آنالوگ و میکروفن دیجیتال.

میکروفن آنالوگ

میکروفن های خازنی آنالوگ همانطور که در تصویر بالا میبینید ظاهری دایره ای شکل دارند. این میکروفن ها صدا را دریافت و به سیگنال های الکتریکی آنالوگ تبدیل میکنند. این قطعات دو پایه دارند و پایه ها داری قطبیت هستند. یعنی مثبت منفی دارند. پایه منفی به بدنه دستگاه (GND) متصل شده و از پایه مثبت برای انتقال انرژی الکتریکی مورد نیاز قطعه و  همچنین خروجی میکروفن بصورت همزمان استفاده میشود.

میکروفن دیجیتال

میکروفن های دیجیتال که در طی سال های اخیر استفاده از آنها در برد موبایل و تبلت زیاد شده است کیفیت بیشتری نسبت به میکروفن های آنالوگ دارند. ظاهری مستطیلی داشته و دارای 3 یا 4 پایه هستند. دو تا از پایه ها به عنوان پایه های تغذیه میکروفن استفاده میشوند که یکی منفی و دیگری مثبت است و معمولا ولتاژی حدود 2.5 ولت دارد. و اما پایه سوم خروجی قطعه است.

خروجی این میکروفن ها لزوما دیجیتال نیست و میتواند گاهی یک سیگنال دیجیتالی حاوی کدهای صفر و یک و یا یک سیگنال آنالوگ تقویت شده باشد. در واقع در داخل میکروفن های دیجیتال یک تراشه به همراه یک میکروفن خازنی آنالوگ وجود دارد که گاهی وظیفه آن تراشه، تقویت صدا و گاهی تبدیل آن به سیگنال های دیجیتالی است.

لازم به ذکر است که در برخی موارد در مدل های قدیمی تر، به جای میکروفن خازنی دیجیتال از یک میکروفن کریستالی نیز استفاده شده است. در هر حال این میکروفن ها به نام میکروفن دیجیتالی معروف هستند.

رنگ میکروفن ها

میکروفن ها در موبایل و تبلت ها چه آنالوگ باشند و چه دیجیتال به رنگ نقره ای یا طلایی ساخته میشوند. البته گاهی یک روکش لاستیکی رنگی کشیده شده روی میکروفن نیز دیده میشود که براحتی قابل جداکردن است.

محل قرارگیری مکیروفن

میکروفن ها در پایین گوشی و جایی که شما به آن دهنی میگویید قرار میگیرند. اگر خوب به موبایل خود دقت کنید میتوانید حفره کوچک ورود صدا را آنجا ببینید. میکروفن دستگاه دقیقا پشت این حفره قرار دارد.

تعداد میکروفن ها

در یک موبایل و تبلت گاهی بیش از میکروفن وجود دارد. به طور مثال گاهی در قسمت بالایی گوشی یک حفره صدای دیگر وجود دارد و این مکیرفن ثانویه موقع فیلم برداری کمک میکند تا صدای استریو داشته باشید. میکروفن های ثانویه معمولا وظایف زیر را دارند:

کمک به ضط صدای استریو

حذف نویز محیط اطراف موقع مکالمه

دریافت صدای شما موقع مکالمه در حالت اسپیکر

این وظایف میتواند جزو آپشن های گوشی شما باشد و یا نه. همچنین میتواند توسط یک میکروفن ثانویه انجام شود و یا هرکدام توسط یک میکروفن جدا انجام شود. به طور کلی یک گوشی موبایل میتواند یک تا چهار میکروفن داشته باشد. این تعدد میکروفن ها ربطی به سال ساخت، جدید یا قدیم بودن و قیمت گوشی ندارد و فقط به سیاست های کمپانی موقع طراحی و عرضه گوشی وابسته است.

در تصویر زیر تعدادی از انواع میکروفن های به کار برده شده در موبایل ها و تبلت ها میبینید:

 

تجربیات، سوالات و نظرات خود را در بخش نظرات با ما و همه مخاطبان در میان بگذارید...