برترین ها
آخرین ها
0151-battery.jpg

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۲/۲۱    

نویسنده :

مدیر سایت

اشتراک گذاری

3236

همه چیزهایی که درباره باتری موبایل باید بدانید (بخش دوم)

در بخش قبلی با انواع باتری موبایل و تبلت و علائم روی آن آشنا شدیم. در این بخش به ادامه مطالب قبلی پرداخته و نکات جدید و جالبی از باتری های موبایل و تبلت ها را برایتان خواهیم گفت.

پایه های باتری موبایل:

همانطور که گاها دیده اید باتری های موبایل و تبلت ها میتوانند سه یا چهار پین داشته باشند. این پین ها را پلیت نیز مینامند. اما این پلیت ها به چه کاری می آیند؟ در باتری های معمولی میبینیم که دو قطب مثبت و منفی دارند. اما چرا در باتری های موبایل این تعداد به سه یا چهار عدد میرسد؟

میدانیم که در باتری ها برای اینکه جریان الکتریکی به وجود بیاید باید دو قطب مثبت و منفی داشته باشیم. اما در باتری های موبایل و تبلت ها پایه سومی نیز وجود دارد. این پایه با نام BSI شناخته شده و وظیفه آن انتقال اطلاعات مربوط به باتری مورد نظر به برد است. در باتری های لیتیومی برای اینکه مراحل شارژ باتری مدیریت شود یک برد الکترونیکی شامل چند چیپ داخل باتری جاسازی میکنند. این برد اطلاعاتی  را از طریق پایه BSI به برداصلی موبایل انتقال میدهد. به طور مثال دمای باتری و فشار الکتریکی که باتری تحمل میکند همواره در دسترس بخش تغذیه گوشی قرار میگیرد. همچنین زمانی که از طریق گوشی یا برنامه دیگری که نصب کرده اید، سلامت باتری را چک میکنید یا زمانی که مدل، ظرفیت و دمای باتری خود را در بعضی از برنامه ها میبیند، این پایه BSI است که این اطلاعات را به گوشی میفرستد.

همانطور که در تصویر بالا میبینید معمولا این پایه در وسط قرار دارد و دو پایه دیگر مثبت و منفی هستند که روی بدنه باتری نیز قطب های باتری درج شده اند.

اما برخی از باتری ها چهار پایه یا پلیت دارند. یک پایه اضافه تر برای انتقال دمای باتری به طور جداگانه به نام پایه Temp!!!

در واقع دمای باتری در هر لحظه توسط یک سنسور سنجش شده و از طریق پایه Temp بصورت جداگانه برای گوشی ارسال میشود. ترتیب پایه ها نیز در این باتری ها بصورت زیر خواهد بود.

در این باتری ها پایه مثبت در کنار پایه Temp و دو پایه آخر همیشه منفی و BSI هستند که ترتیبشان خیلی مهم نیست. البته استثنا نیز وجود دارد و آن اینکه در بعضی از گوشی ها آنتن NFC دستگاه در داخل باتری قرار دارد و پایه چهارم به جای اینکه نقش Temp را داشته باشد، درواقع پایه اتصال آنتن NFC خواهد بود!

انواع باتری

انواع باتری های موبایل و تبلت را میتوان به دو دسته داخلی و معمولی (قابل تعویض توسط کاربر) تقسیم کرد. حتما دیده اید که برخی از گوشی ها باتری قابل تعویض دارند و این باتری به راحتی توسط کاربر قابل تعویض است. اما برخی دیگر از گوشی ها این چنین نیستند و برای تعویض باتری آنها باید گوشی مورد نظر باز شود.

حتما شنیده اید که به این باتر ها لقب پرسی (پرس شده) میدهند. در واقع باتری های داخلی از لحاظ عملکرد هیچ فرقی با باتری های معمولی ندارند و فقط در داخل دستگاه قرار گرفته و با چسب چسبانده شده اند. به تصویر زیر دقت کنید:

این یک باتری داخلی برای گوشی سامسونگ مدل A5 2017 است. این دست از باتری ها معمولا به وسیله یک کابل فلت به برد اصلی متصل میشوند. شما میتوانید فلت و سوکت اتصال را در تصویر بالا در دایره قرمز رنگ مشاهده کنید. باتری های داخلی نیز میتوانند سه یا چهار پین خروجی داشته باشند. این باتری ها از لحاظ مشخصات، کیفیت، عملکرد و قیمت هیچ فرقی با باتری های معولی ندارند.

دلیل اینکه شرکت ها تصمیم میگیرند تا باتری را در داخل دستگاه قرار دهند میتواند دلایل زیادی داشته باشد. به طور مثال در گوشی هایی که قرار است ضد آب یا ضدغبار باشند گوشی نباید در پشت باز شونده داشته باشد و یا نحوه طراحی ظاهری دستگاه میتواند دلیل دیگری باشد. همچنین کمپانی ترجیح میدهد تا باتری به جای کاربر توسط سرویس کار معتبر تعویض شود.

تجربیات، سوالات و نظرات خود را در بخش نظرات با ما و همه مخاطبان در میان بگذارید...