برترین ها
آخرین ها
0111-battery.jpg

تاریخ انتشار :

۱۳۹۸/۱۲/۰۵    

نویسنده :

مدیر سایت

اشتراک گذاری

2717

همه چیزهایی که درباره باتری موبایل باید بدانید (بخش اول)

موبایل ها امروزه جزو جدانشدنی زندگی ما هستند و بدون آنها بخش  زیادی از زندگی روزمره مان و چه بسا شغلمان دچار اختلال میشود. اما این ابزارهای پیشرفته بدون باتری تقریبا غیرقایل استفاده هستند و آنچه که از آنها انتظار داریم را برآورده نخواهند کرد. یک دستگاه هوشمند همراه برای استفاده در همه جه نیاز به باتری دارد.

یک باتری قابل شارژ که پس ار هربار استفاده نیاز به تعویض نداشته باشد و بتوان آن را شارژ کرد تا مجددا قابل استفاده باشد.

در این مقاله درباره باتری های موبایل و نحوه کار و انواع آن میخوانید و هرچیزی را که در رابطه با آن باید بدانید به شما خواهیم گفت!

جنس باتری موبایل و تبلت:

در گذشته باتری های موبایل را از جنس نیکل میساختند. این باتری ها معایب و محدودیت های زیادی داشتند که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

-سنگین بودن

-گران بودن

-دیر شارژ شدن و زود خالی شدن

-نیاز به شارژ اولیه 8 ساعته

- محدودیت در اندازه و حجم جریان دهی و قدرت نهایی باتری

تمام این موارد سبب میشد که در گذشته باتری یک تلفن همراه از موارد مهم و دغدغه های هر کاربری باشد و موقع خرید یکی از سوالات مشتریان این بود که این موبایل چقدر شارژ نگه میدارد؟!

اما امروزه اینچنین سوالاتی کمتر پرسیده میشوند زیرا باتری های نسل جدید دستگاه های هوشمند را از لیتیوم میسازند. باتری های موبایل و تبلت های امروزی از جنس لیتیوم-یون و یا لیتیوم-پلیمر هستند.

از ویژگی های باتری های لیتیومی میتوان به زود شارژ شدن و مدت نگه داری تقریبا زیاد شارژ، ارزان بودن و سبک بودن و همچنین عدم نیاز به شارژ اولیه اشاره کرد. درواقع باتری های امروزی نیازی به هیچ شارژ اولیه ای ندارند و موقع خرید یک گوشی،تبلت و یا باتری جدید میتوانید با خیال راحت و بدون هیچ گونه نگرانی از آن استفاده کنید، چون باتری های لیتیومی در کارخانه و موقع ساخت شارژ اولیه میشوند که به شارژ اولیه کارخانه ای معروف است.

مشخصات روی باتری:

 

بر روی یک باتری لیتیومی موبایل (یا تبلت) مشخصاتی نوشته شده است که اطلاعاتی را راجع به باتری و ویژگی های آن به ما میدهد. در این همه اطلاعات نوشته شده چهار تای آنها میتواند برای کاربر یا سرویس کار موبایل دارای اهمیت بیشتری باشد که عبارتند از :

-مدل باتری

-ولتاژ نامی

-ولتاژ شارژ باتری

-ظرفیت باتری

مدل باتری:

در تصویر بالا عکس یک باتری معروف و پرکاربرد گوشی نوکیا را میبینید که اگرچه قدیمی است اما هنوز جزو باتری های پرمصرف به حساب می آید! آنچه در این تصویر و در کادر قرمز رنگ مشاهده میکنید مدل این باتری است که با کد BL-5C مشخص شده است.

مدل باتری بیان میکند که، باتری مذکور تمام مشخصات مربوط به آن موبایل را داراست و بدون نیاز به مراجعه و درنظر گرفتن سایر مشخصات میتوان با اطمینان باتری با مدل مشخص را خریداری نمود و در دستگاه مورد نظر جایگذاری کرد. زیرا مدل باتری حاوی همه اطلاعات مربوط به باتری است.

ولتاژ نامی:

ولتاژ نامی بیانگر کمترین مقدار ولتاژی است که باتری باید داشته باشد. این مقدار در باتری های مختلف متفاوت است و معمولا عددی بین 3.6 تا 3.85 ولت است. بطور مثال در باتری که در تصویر بالا میبینید میزان ولتاژ نامی مقدار 3.85 ولت است. این عدد همیشه بر روی باتری درج میشود و از مشخصات مهم یک باتری به حساب می آید. 

چنانچه میزان ولتاژ باتری از این مقدار کمتر شود، گوشی خاموش شده و نه نتها دیگر روشن نمیشود، بلکه حتی شارژ هم نمیشود. به این پدیده، خواب الکتریکی میگویند. زمانی که باتری دچار خواب الکتریکی میشود تلفن همراه دچار یک ایرادی الکتریکی شده است و این مشکلی نیست که توسط کاربر حل شود. 

در اینجور مواقع گوشی باید به دست سرویس کار سپرده شود تا با شک دادن و انجام مراحل مربوطه باتری را از حالت خواب الکتریکی خارج کند. شما میتوانید نحوه شک دادن باتری را در مقالات موبوپلن مطالعه کنید.

ولتاژ شارژ:

بر روی برخی از باتری ها مقدار ولتاژ شارژ باتری نوشته میشود که میتواند عددی بین 4.2 تا 4.4 ولت باشد. این عدد بیان میکند که باتری مورد نظر در چه ولتاژی باید شارژ شود. این ولتاژ همان ولتاژی است که بر روی پین های کانکتور باتری (محل اتصال پین های باتری در گوشی) باید وجود داشنته باشد تا  باتری مورد نظر توسط آن موبایل یا تبلت بتواند شارژ شود.

ظرفیت باتری:

 

بر روی باتری میتوان ظرفیت باتری را نیز پیدا کرد. این عدد با پسوند mAh (بخوانید میلی آمپر ساعت)نشان داده میشود که بیانگر میزان جریان دهی باتری در طول زمان است. بطور مثال در تصویر بالا مشاهده میکنید که ظرفیت باتری 2600mAh درج شده است. این مقدار به این معنی است که اگر از این باتری 2600 میلی آمپر جریان بکشید، میتواند یک ساعت برایتان کار کند.

نکته : هر آمپر، هزار میلی آمپر است!

حال اگر نصف این مقدار از باتری جریان بکشید (1300 میلی آمپر) این باتری به مدت دو ساعت دوام می آورد. به طور کلی این مطلب بیان میکند که هرچه بیشتر از گوشی خود کار بکشید و از بخش های مختلف آن مانند GPS، بلوتوث و یا اینترنت 4G بیشتر استفاده کنید باتری گوشی یا تبلت شما زودتر تمام میشود.

تا اینجا با مشخصات کلی یک باتری موبایل یا تبلت آشنا شدید. در بخش بعدی وارد جزییات شده و موارد جالبتری را برایتان توضیح خواهیم داد.

تجربیات، سوالات و نظرات خود را در بخش نظرات با ما و همه مخاطبان در میان بگذارید...